Paulis *

Raksti:
"No slēpotāja, riteņbraucēja un ātrslidotāja līdz orientieristam."

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Lieta: "Paulis"

Ar ko sāki savas gaitas sportotizvēlē ?
Bērnībā trenējos Dobeles sporta skolas vieglatlētikas nodaļā ap 4.-5. klasi, tad šaušanas nodaļā ap 5.-6. klasi, tad mazliet nopietnāk 7.-9. klasei trenējos riteņbraukšanas nodaļā, jo tiku pie sporta velo riteņa "Start šosse", sapnis gan tad bija itāļu "Colnago", mans treneris riteņbraukšanā bija Vitolds Silovs, spēcīgs treneris, viņa audzēknis A.Jākobsons bija tā laika PSRS izlasē, viņa dēls J.Silovs startēja OS. Esmu braucis riteņbraukšanas sacensībās Madonā, kura rezultātā man vēl ir rēta uz muguras.., kūlenis šosejas grāvī, bet finišu sasniedzu...

Treniņos esmu braucis ap 100 km 9. klasē, varbūt kāds OS jaunietis to patreiz veic.., ziemā dažreiz paskrējām, jo kedās sala... . Vispār kādā katedrā es sāku ? - tā bija slēpošanas, jo orientēšanās sports kā specializācija toreiz neeksistēja. Kaut kā tajā LVFKI tiku, jo bija problēma ar ārstu pārpaudi, jo dienu iepriekš nomaucu 2 dienu orient'qašanās sacensībās - organisms vēl nebija atjaunojies, nerunāsim par pulsometriem - atceros Dobeles BJSS ārstu pārbaude - līdzko ieraudzīju balto halātu, tā pulss paaugstinājās! Sekoja studijas LVKI, spēles Latvijas čempionātā rokasbumbā (patika stāvēt vārtos) pasniedzēja Čekstere vadībā...., bet beigās orientēšanās sports ņēma virsroku !

Kad sāki strādāt 8.BJSS par treneri ?
1979. gadā mācījos 4. kursā, paldies J.Žilko - 8.BJSS idejas dibinātājam, lieliskam trenerim un organizatoram! Pateicoties darbam 8.BJSS sastapu lieliskus cilvēkus, draugus, arī meitenes...

Kādi bija Tavu audzēkņu panākumi sportā?
Mani pirmie audzēkņi bija no 1.-5. klasēm, pārsvarā no Rīgas 45. un 84.vidusskolām, tajā laikā tika sagatavoti tā laika 3 PSRS Sporta meistari - L.Klauža, J.Krūmiņš, K.Čerjaks. Mācoties 2.klasē orientēšanās sporta pamatus apguva vēlākais Pasaules junioru čempions I.Žagars, kura talantu tālāk attīstīja RSP Dinamo sistēma. lai kā, taču OS ābeci pie manis ir mācijušies žurnālists J.Domburs un aktrise D.Gaismiņa - Kaspara klasesbiedrene... !

Tāpat atzīstamus panākumus jauniešu līmenī guva J.un V.Liepiņi - filmas "Mans draugs-nenopietns cilvēks" J.Paukštello un A.Līvmanes "bērni". Tagad Valdis ir vairāk sastopams golfa laukumos - vispār jau vairāk 84. vidusskolas sporta klases audzinātājas Zaigas un A.Slaviņas produkts..

Vai atceries mūsu sadarbību ar 8. BJSS sporta nometņu laikā ?
Sadarbība bija lieliska, sapratāmies ar Tevi no pusvārda..., kas var būt labāks par kokteili: Paulis - Pedro - Guntis - Didzis... un Kliģene!!

Kad zīmēji savas pirmās kartes?
Savas pirmās shēmas veidoju Dobeles periodā ap 1975 gadu, pirmā saskaršanās ar karšu zīmēšanu bija V.Kiseļeva Viesītes semināra laikā 1979/80, kura rezultātā 1981. gadā tapa pirmā mana krāsainā karte, toreiz vēl dienējot PSRS BS un atrodoties ASK paspārnē, cik uzzīmētas nav uzzskaitīts!!, daudzas tapušas kopdarbībā ar OK Kāpas "ģenerāli" I.Peilānu.

Zīmēšanai ražīgākais periods bija sadarbībā ar IK Ausekli un Magnētu ap 2000.-2004. gadu.

Apmāciju karšu zīmēšanā arī savus audzēkņus, tagad MTBO karšu tapšanā darbojas Edgars, arī M.Lasmanis pusaudžu dullumu pavadīja pie manis.

Kas pavilka vairaak nodarboties ar ziemas orienteessanos?
Tajos - PSRS laikos nebija izteikti dalījums ziemas un vasaras orientēšanās, vasarā skrējām, ziemā slēpojām, RRR vispār pateicoties K.Griezītim īpašu uzmanību pievērsa ziemas OS- strādājot par treneri tas pats. Sākumā palīdzēju Laimai, vēlāk Edgaram, ap 2006. sāku braukt ar LAT jauniešu/junioru izlasēm par smērētāju - slēpju sagatavotāju, arī šoferi..., vēl tagad atmiņā nonstopa brauciens Zalcburga-Carnikava ar Tamāras busiņu, kad izlaižot Ogrē Ivetu ar audzēkņiem tā zeme mazliet šūpojās! Vēlāk jau uz tālākām vietām sākām lidot...

Latvijas čempionātā velo orientēšanās Madonā
Un kā tad bija ar velo orientēšanos?
Uz MTBO pavilka tas, ka pats jaunībā trenējos riteņbraukšanā - Dobelē vēl joprojām ir riteņbraukšana, un tā tehnikas lieta nebija sveša, atzīmēšu, ka MTBO kustība Latvijā sākās pateicoties A.Grendem, kas pēc pēc traumas neredzēja sevi realizējam klasiskajā orientēšanās, bet veiksmīgi pārslēdzās uz MTB-O. Ja nekļūdos biju pirmais LAT čempionāta uzvarētājs V 35 grupā MTBO - Brekšos.

Kādi pašam bija panākumi orientēšanās sportā?
Mani lielākie panākumi bija mani audzēkņi, to rezultāti, pats ASK trenerim R.Ābolam pēc izsaukšanas no Ādažu mācību centra 1981 gadā uz ASK deklarēju, ka iespēju robežās gribu armijas laikā strādāt ar audzēkņiem, nevis pašam trenēties.
Ziemā 2 reizes Latvijas PSR čemionāta stafetē biju 2 vietā ar ko - neatceros, bet viens bija A. Blanks, pats vasaras OS 2x izpildīju 1/2 meistaru...tāds "pusītis" arī paliku. :)
Šeit es nerunāju par veterānu grupām tagad neatkarības periodā!

Cik daudz slēpes sagatavo saviem klientiem gadā ? :)
Tas sagatavoto slēpju skaits atkarīgs no sniega daudzuma, vispirms Rīgā un tad pārējā Latvijā. Atceros sniegotā ziemā pirms Alauksta slēpojuma beidzu gatavot klientiem slēpes pēc pusnakts, tagad vairāk gatavoju kalnu slēpes vai snovborda dēļus...vairāk klientiem, kas brauc ārpus Latvijas uz kalniem slēpot. Strādājot ar Latvijas izlasi, paldies R.un A.Kivleniekiem, ka iedod sagatavot tikai 3-4 pārus, savādāk ... it kā ap 4 no rīta vēlos dažreiz pagulēt... bet vispar paldies G.Ikauniekam, kas parasti uzprasās vai nevajag palīdzēt, bet tagad ceru, ka es nebūšu viens, jo ir sagatavots un darboties gribošs jauns censonis, kam patīk glaudīt un mīlēt slēpes, Paldies Tev, Andri!

Vai Igaunijā - Kjariku mēs ar pārējiem komandas biedriem neizcīnījām 1. vietu starp Baltijas augstskolaam (BASK)?
Vai tik mēs pēc punktiem nebijām 2.vietā, kaut gan kausu mēs vedām uz LVFKI - tas bija 1980. gads, viss notika vēl melnbaltās kartēs, brauciens uz sacensībām ar vilcienu Rīga - Ļeņingrada, kaut kur nakts vidū pārsēdāmies, no meitenēm komandā bija māsas Borisovas no Jelgavas, RRR meitenes R.Kokarēviča un I.Holcmane, un RRR jaunie G.Dišlers, M.Ūdris

KO mēs visvairāk darījām kopā, kas visvairāk ir Tavā atmiņā?
Kopīgi bija LASK, BASK, to noslēgumi..., protams, karšu zīmēšana Kāpas daudzdienām, RRR nometnes Madonā (tās trakās klavieres restorānā Gaiziņš), braucieni ar Edmunda Moskviču, piedzīvojumi ballēs starp mačiem

Turpinājums sekos.....